Makale

Toplumsal bir sorun! CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR.


Toplumsal bir sorun, çünkü  artıyor.

 
        Toplumda ilk cinsel ilişki yaşının düşmesi, evlilik öncesi cinsel ilişkinin artması dolayısıyla partner sayısında artış, seyahat imkanlarının artması, cinsel davranışlardaki değişiklikler, kondom dışı korunma yöntemlerin artış, sosyokültürel ve eğitim düzeyinin düşük olması, birden fazla eşli erkek ya da kadınlar, uyuşturucu ilaç bağımlılığı günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha yaygın görülmesinde temel nedenlerdir. Bu hastalıklara neden olan 25’den fazla mikroorganizma bilinmektedir ve her türlü cinsel temasla bulaş mümkündür.

       Toplumsal bir sorun, çünkü saklanıyor. 

        Hastalar birçoğu, doktora gitmekten utanmakta ya da deşifre olmaktan çekinmektedir. Erken teşhis ve tedavi önemli ve mümkün iken umursamamaktadır. Hastaların bir bölümü, reddedilme ya da suçlanma korkusu ile şikayetlerini cinsel eş ile paylaşmamakta ve hiç önemsemeden eşini de riske atmaktadır. Bu hastalıklarda korunmada tek eşlilik önemli bir davranış şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.
        Cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi bulaşı önlemede temel prensiptir. Bu hastalıklardan bazıları ve hastada sebep olduğu rahatsızlıklar şu şekilde özetlemek mümkündür. 

       Genital siğil; sık görülen, hasta tarafında kolayca fark edilebilen, dış genital organlarda ve anal bölgede irili ufaklı kabartılarla karakterize bir hastalıktır. Etken virusun farklı tipleri vardır ve bazı tipler serviks (rahim ağzı) kanserinden sorumludur. Kolay bulaşır, kondom her zaman tam koruma sağlayamaz. İlaç tedavisi, lezyonların çeşitli cihazlarla yakılması veya dondurulması mümkündür. Tam tedavi olmayan ya da eşte olası siğillerin tedavi edilmediği olgularda tekrarlama olasılığı yüksektir. Genital siğil etkeni olan virusa karşı aşı geliştirilmiş olup hekimler tarafından ergenlik dönemindeki genç kızlara önerilmektedir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar ile bu virusların neden olduğu serviks kanserine karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

        Gonore (bel soğukluğu): Gonore hastalığı etkeni olan gonokok, alt genital organların mukozası başta olmak üzere rektum, boğaz ve göz de  yerleşebilmektedir. Kadın ve erkekte genital akıntı, yanma hissi ve kasık ağrısı gibi şikayetlere neden olur. Hastalık tedavi edilmezse apse ve iç genital organlarda ciddi yapışıklıklara yol açarak infertiliteye ve dış  sebep olabilir. Tedavi edilmemiş anneden doğum esnasında bebeğe bulaşarak, yenidoğanda göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Her enfeksiyonda olduğu gibi gonorede de erken tanı ve tedavi önemlidir. Eş tedavisi de gereklidir. 

       Sifiliz(frengi): Hastalığın etkeni spiroket cinsi bir bakteridir. Çoğu olguda hastalığın ilk belirtisi dış genital organlarda ülsere yaradır. Hastalık tedavi edilmezse beyin ve kalp dahil birçok organı etkileyerek ciddi hasara neden olabilir. Erken teşhis edilirse tedavisi çok kolaydır.
     
        Herpes(uçuk): Hastalığın etkeni olan herpes virusun iki tipi olup; herpevirus tip 1 dudakta, herpesvirus tip 2 dış genital organlarda uçuk olarak adlandırılan veziküllü ve ülsere yaralara neden olur.

     Yukarıda birkaç tane hastalıktan kısaca bahsettim.  Tabloda cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan diğer etkenler yer almaktadır.
Vermek istediğim mesaj özetle; bana bir şey olmaz zihniyeti ile hareket etmeyin. Vücudunuzdaki değişimleri önemseyin. Bunlar ateş, akıntı (özellikle kokulu), kasık ağrısı, cinsel organlarda lezyon ve yaralar olabilir. Şunu da belirtmek isterim ki; bu hastalıklar uzun süre belirtisiz olabilir, bulgu verdiğinde ise tedavi etmek zorlaşır. Cinsel ilişkinin yanı sıra kan yolu ile bulaşan HIV(AIDS) ve Hepatit B ve C hastalıkları açısından dikkatli olunmalıdır. Bu hastalıkları içinde sadece hepatit B'ye karşı etkin aşı mevcuttur ve aşılanma ile hastalığa karşı koruyuculuk sağlanır. 

          Yazımı  Albert  Einstein’a atfedilen bir söz ile bitirmek istiyorum. “Cehalet ne güzel şey  her şeyi biliyorsun”. 

           Herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.
                        www.dralikizilates.com


Tablo: Cinsel yolla bulaşan hastalık etkenleri
 
 BAKTERİLER                         VİRUSLER                                           PARAZİTLER    
Neisseria gonorrhoeae          HIV                                                       Trichomonas vaginalis    
Treponema pallidum              Molluscum contagiosum virus            Entomoeba histolytica    
Chamydia trachomatis          Herpes simplex virus (tip1ve2)               Giardia intestinalis    
Haemophilus ducrei               Human papilloma virus                          Phthirus pubis    
Gardenella vajinalis           Hepatit virus A,B,C,D                         Sarcoptes scabie    
Ureaplasma urealyticum       Cytomegalovirus        
Mycoplasma hominis             Epstein-barr virus    
Mycoplasma urealyticum